ngl machining

wtorek, 28 października 2014

Obróbka skrawaniem dla początkujących



Witam na moim blogu! Będę tutaj zamieszczać posty przeznaczone dla osób rozpoczynających swoją przygodę z obróbką skrawaniem - majsterkowiczów i początkujących szlifierzy. Będą one dotyczyć podstawowych narzędzi i technik szlifierskich. Na początek postaram się trochę wyjaśnić sam temat obróbki skrawaniem.
Obróbka skrawaniem to, najprościej rzecz ujmując, nadawanie obrabianym materiałom żądanych kształtów, poprzez usuwanie naddatków (wiórów) za pomocą narzędzi skrawających - różnego rodzaju noży, wierteł, frezów. Skrawanie to wszelkiego rodzaju wiercenie, toczenie, frezowanie oraz struganie. Obróbkę skrawaniem można podzielić na wiórową i ścierną. Obróbkę wiórową wykonuje się za pomocą obrabiarek - narzędzi o zdefiniowanej liczbie i geometrii ostrzy. W obróbce  ściernej natomiast stosuje się różnego rodzaju ziarna ścierne, osełki, pasty. Można sobie to wyobrazić na przykład jako wygładzanie powierzchni drewna za pomocą papieru ściernego. Jak można się domyślić, w tym przypadku liczba i geometria ostrzy nie jest zdefiniowana i skrawa się bardzo małe elementy.

5 komentarzy:

  1. dużo człowiek musi uczyć się na własnych błędach, tu jednak te nie są wskazane, pracuje się na wartościowych materiałach najczęściej. W produkcji także takie maszyny jak prasa hydrauliczna 200t mogą być bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na nowoczesnej technice skrawania czy obróbki blachy to ja się nie znam, ale mogę za to powiedzieć, że są firmy, takie jak Unihut https://unihut.pl/ , w których otrzymacie stosowną pomoc w zakresie działań, jakie was interesują. Dla mnie to ważne, żeby szukać kogoś takiego, kto ma doświadczenie i dobrze wyposażony park maszynowy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Początkujący przede wszystkim muszą zdobyć wiedzę i doświadczenie w pracy przy obróbce. Czy to łatwe zadanie? Nie mnie to oceniać, a gdzie można się tego nauczyć i na jakich zasadach to zobaczcie na tej stronie. Dobra szkoła to podstawa, można dość szybko nie być już osobą początkującą.

    OdpowiedzUsuń
  4. W obecnych czasach w przemyśle produkcyjnym tego typu obróbka odgrywa niezwykle istotną rolę. Warto jeszcze przy tym wspomnieć o innym rodzaju obróbki materiału, mam na myśli cięcie laserem https://kelmet.pl/ciecie-laserem. Metoda pozwala na bardzo szybką obróbkę przy zachowaniu niezwykłej precyzji.

    OdpowiedzUsuń